Autorke Rita Porretto i Silvia Mericone su stvorile lik Jorika Malateste kao interesantnu mešavinu ponašanja (i pomalo izgleda) doktora Hausa i mentalnih sposobnosti i imaginacije Vila Grejema. Iza te njegove sposobnosti se krije kombinacija Asperger sindroma i duboke traume koju je proživeo nakon što mu je pre mnogo godina verenica Hana ubijena pod misterioznim okolnostima. Njeno ubistvo ga često proganja u vidu noćnih mora.
Jorik, istražujući prividna samoubistva otkriva da ima posla sa proračunatim ubicom koji svoje žrtve veša na način koji je nekada bio popularan u sudskoj praksi. Pored rešavanja slučaja ubice on se suočava sa sopstvenim problemima koji prate Asperger sindrom.
Ono što ovaj strip izdvaja od sličnih stripova , kao što je i Eternity od Jeff Lemire-a (koji je izašao godinu dana posle dr Morg-a) i tv serija je odlično osmišljen glavni lik. Njegovo ime, Jorik, je sasvim sigurno dato prema neizostavnoj lobanji kojoj se Hamlet obraća tokom Šekspirove tragedije.
U svom dnevniku o sebi misli sledeće: ,,Ali ja nisam sudija niti krvnik, ja sam onaj koji stoji na strani mrtvih." Pored imena, zanata i prilično hladnog, gotovo mrtvačkog (pun intended) pogleda na svet on se još i vozi pogrebnim automobilom. Sasvim je jasno zašto se strip zove dr Morgue. Crtež Frančeska Bonano-a je kao poručen za ovakvu priču.
Ocena:
Нема коментара:
Постави коментар